Статьи
Економічне обґрунтування необхідності комплексного очищення системи опалювання

Статистично спостережуваними чинниками економічної ефективності витрат на прочищення та промивку систем опалювання є:

  • споживання теплової енергії, що реєструється приладами обліку;
  • споживання електричної енергії, що реєструється лічильниками.

Відкладення скуплюються в нижній частині приладів опалювання, перекриваючи циркуляцію теплоносія, тому навіть при незначних відкладеннях величиною 10-30% від загального об'єму приладу опалювання відбувається зниження ефективної поверхні випромінювання приладу опалювання на 40-60%.

Для відновлення теплового режиму в приміщеннях, як правило, можливо:

  • включити додаткові електричні джерела тепла – електрообігрівачі (кВт).
  • збільшити обсяг теплоносія на подачі у тепловому пункті будівлі (Гкал).

Проведемо розрахунок необхідної кількості додаткової електричної енергії (Едод.) для відновлення температурного режиму за умови зниження ефективної поверхні випромінювання одного приладу опалювання (теплова потужність 860ккал) всього на 5% (до 817ккал) за опалювальний сезон: 

Е дод. = 181 * 43 * 24 = 0,19 Гкал * 1163 =  217 кВт

Де:

181 – дні опалювального періоду;

43 – ккал на які знижується ефективність теплового випромінювання, коли не працює 5% поверхні приладу опалення;

24 – кількість годин на добу;

1163 – коефіціент перевода Гкал у кВт

217 кВт * 0,56 грн./кВат = 121,65 грн. -  перевитрата коштів за опалювальний сезон на електроенергію на один опалювальний прилад (при вартості електроенергії 0,56 грн./кВат годину).

Припустимо, що лише у 1/3 службових кабінетів, включені додаткові електроприлади.

121,65 грн. * 93 = 11 тис. 313 грн. – потрібно додаткової електричної енергії для компенсації недоотриманої теплової енергії від непрацюючих приладів опалення.

Споживання теплової енергії  (Гкал), що реєструється приладами обліку у будівлі також може суттєво зменшитись, якщо вся поверхня приладів опалення буде ефективно випромінювати тепло.

Проведемо розрахунки перевитрат теплової енергії, якщо один прилад опалення (чавунний радіатор з 7 секцій) втрачає 0,21 Гкал за опалювальний період:

0,19 Гкал * 279 шт. * 206 грн/Гкал = 10 тис. 920 грн. - перевитрата коштів за опалювальний сезон за теплову енергію на 279 опалювальних приладів (стандартна 5-ти поверхова адміністративна будівля)

Перевитрати коштів на компенсацію недоотриманої теплової енергії :

  • 11 тис. 313 грн. – за допомогою електричної енергії (електрообігрівачі);
  • 10 тис. 920 грн. – за допомогою збільшення подачі теплової енергії

За комплексною технологією, що використовує наша компанія, середньостатистичні витрати на гідрохімічне очищення системи опалення 5-ти поверхового будинку, включаючи роботи з обстеження, технологічної обв’язки, очистки та промивки приладів опалення, горизонтальних та вертикальних трубопроводів складають 30 тис. грн.

Таким чином, кошти, які витрачені на гідрохімічне очищення та поточний ремонт системи опалення будівлі, що досліджувалася, окупляться за 2 опалювальних сезони.